Facebook pazarlaması için yepyeni sayfa yönetim araçları

Sosyal medya pazarlamasında yeni bir dönem başlıyor. Daha önce Haziran ayında duyurduğumuz gibi, Facebook sonunda sayfa yönetimi konusunda çok önemli olacak özelliklerini resmen kullanıma soktu. Duyurusunu Facebook mühendislerinden Omid Saadati’nin bir blog yazısı ile yaptığı bu özellikler temel olarak Facebook’u bir pazarlama aracı olarak kullananların eksikliğini hissettikleri önemli konuları içeriyor.

Gönderilerin zamanlanması, yayınlanmamış gönderiler ve yönetici rolleri olarak sıralayabileceğimiz 3 temel özelliğin eklenmesi ile birlikte Facebook sayfalarında sosyal medya yöneticilerinin üçüncü taraf araçlara olan bağımlılıkları da azalmış olacak.

Devamını Oku

En hızlı büyüyen Facebook sayfalarını SocialMedia-Live ile izleyebilirsiniz

Facebook sayfaları, şirket ve ürünlerle müşteriyi birbirine bağlaması sebebi ile hem pazarlama, hem halkla ilişkiler açısından oldukça önemli.

Aynı şekilde firmalar için müşterilerini ve müşteri eğilimlerini takip etmek için mükemmel bir araç. Kullanıcılar da sevdikleri markaları takip etmeyi seviyorlar ama peki ya büyüme hızları? Facebook sayfalarının ne kadar büyük bir hız ile büyüdüğünü hiç merak ettiniz mi?

Devamını Oku

Kullanıcılar Facebook Sayfalarında Nereye Bakıyor?

Markalar Facebook sayfalarını daha etkili hale getirmek için farklı yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar ama bunlar gerçekten ne kadar etkili? Görsel tarama üzerine uzmanlaşmış olan EyeTrackShop, bu sorunun yanıtını vermek adına Mashable için bir çalışma gerçekleştirdi. Her ne kadar sadece 30 kişilik oldukça dar bir grup ile gerçekleştirilmiş olsa da, yapılan çalışma kullanıcıların Facebook sayfalarının en çok hangi bölümlerine dikkat ettiklerini ortaya koyuyor olması adına önemli veriler içeriyor.

Yapılan çalışmaya göre kullanıcıların bir Facebook sayfasında en çok dikkatlerini çeken bölüm sayfanın duvarındaki gönderiler. Doğal olarak daha üst kısımda yer alan paylaşımlar daha fazla dikkat çekiyor.

Farklı markaların Facebook sayfalarının incelendiği araştırmada, markanın özellikleri ve sayfalarda yer alan görseller farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Devamını Oku

Facebook Sayfalarına Özel Mesaj Özelliği Geliyor

Sosyal ağların giderek birbirlerine benzemeye başladığına daha önce de dikkat çekmiştik. Kullanıcıların eğilimleri ile şekillenmeye devam eden sosyal ağlar bir yandan bu eğilimleri takip ederek karşılamaya çalışıyorlar, diğer yandan da benzerliklerin artması ile ister istemez rekabet de kızışıyor.

Bunun son örneği Facebook’u Twitter’a bir adım daha yaklaştıran sayfalara eklenmesi planlanan özel mesaj özelliği. İlk olarak We Are Social tarafından duyurulan bu özellik, kullanıcıların Facebook üzerindeki herhangi bir sayfaya özel bir mesaj atabilmesi ve sayfadan da yine özel mesaj ile yanıt alabilmesini sağlıyor.

Birkaç gün sonrasında Facebook tarafından da doğrulanan bu gelişme ilk bakışta ufak bir yenilik olarak gibi görünebilir ama aslında Facebook sayfalarının kullanımında önemli değişiklere neden olabilecek bir potansiyeli var…

Devamını Oku

Facebook Hayran Sayfaları ve Tıklama Oranları

Google+ Sayfalarının devreye girmesi ile birlikte markalar için sosyal ağlardaki trafiğin ölçümü daha da önem kazandı. Her bir sosyal ağ sitesinin kendine özgü dinamiklere sahip olması ve CTR oranlarını arttırmak için farklı yöntemler gerektirmesi, pazarlamacılar için stratejik anlamda önemli farklılıklara neden oluyor.

Google+ sayfaları henüz bu anlamda çok yeni ve bırakın ölçümlemeyi gerçek anlamda kullanımı bile çok yaygın değil. Bu nedenle asıl önemli olan hala Facebook. Ama ne yazık ki sayfalar konusunda daha uzun bir geçmişe sahip olan Facebook sayfalarında paylaşılan bağlantıların bile sitelere ne kadar trafik sağladığını sağlıklı bir şekilde ölçmek şu an için pek mümkün değil.

EdgeRank Checker tarafından sağlanan ve TechCrunch‘ta yayınlanan verilere göre en azından çok fazla detaya girmeden bazı temel hesaplamalar yapmak mümkün olabilir.

Devamını Oku

Facebook Fotoğraflarında Artık Facebook Sayfaları da Etiketlenebiliyor

Muhammed Ali, FacebookBu yazıyı okuyan hemen herkesin Facebook’ta bir kaç kez fotoğraf etiketlediğini ve şimdi bahsedeceğimiz yeniliği kullanacağını tahmin ediyorum. Bugüne kadar sadece arkadaşlarımızı etiketleyebildiğimiz Facebook fotoğrafları artık Facebook Sayfaları’nı etiketlemeye de izin veriyor. Üstelik o sayfayı beğenip beğenmemek önemli değil.

Yüz tanıma sistemiyle fotoğraf etiketlemeyi ileri bir boyuta taşıyan Facebook’un son adımı Facebook Sayfaları’nı, dolayısıyla da marka ve işletmeleri fotoğraflarda etiketlememizi sağlıyor. Kullanıcılar tarafından etiketlenen bu fotoğraflar da ilgili sayfanın fotoğrafları arasında yayınlanıyor. İlgili sayfanın duvarına yansımıyor.

Şimdilik sadece marka, ürün ve kişi kategorisindeki sayfaların etiketlenebildiğini söyleyen Facebook, bu sistem ile kullanıcılar ile markalar ve işletmeler arasındaki samimiyeti arttırmayı hedefliyor.

Devamını Oku

Facebook Sayfaları Tasarım ve Özellikleriyle Yenilendi

Facebook PagesKullanıcı profillerine yeni bir görünüm kazandıran Facebook, bekleneni yaptı ve bu tasarımı Facebook sayfaları için de geçerli kıldı. Benzer tasarım değişikliklerinin yanında Facebook sayfaları için iyileştirmeler ve yeni özellikler de açıklandı.

Bu güncelleme ile eskiden olduğu gibi Facebook profilleri ile Facebook sayfaları aynı görünüme kavuştu. Özelikle profil resimlerine şaşırtıcı bir görünüm kazandırmaya imkan veren bu arayüzün, markalar tarafından daha ilginç kullanımlarla tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum.

Facebook sayfalarının tasarımı dışındaki yenilikler asıl üzerinde durulması gereken nokta. En önemli değişiklik ise Facebook sayfalarında artık bölgesel paylaşımlar yapılabilecek olması. Yani global bir marka tek Facebook sayfasıyla tüm ülkelere özel güncellemeler yapabilecek.  Böylece markaların sayfalar üzerinden yerel reklam çalışmalarını kolaylaştıracak olan Facebook, aynı sayfayı beğenen kullanıcıları da artık sayfalarda gösterecek.

Devamını Oku


©2006-2014 Webrazzi
24 queries. 2,823 seconds. v2