10 yaşına giren Gmail’den Selfie’li 1 Nisan şakası: Shelfie

gmail-logo-iconOscar ödüllerinden sonra katlanarak artan selfie akımına gönderme yapan Gmail yeni şakası Shelfie’yi blogundan tanıttı. Selfie akımına dikkat çeken şaka Gmail’in kişiselleştirilebilme özelliğine dikkat çekerken, Google+ üzerinden yapılan paylaşımlarla önemli bir etkileşim sağlıyor.

Şakanın içinde ince göndermeler dikkat çekerken, doğru olan önemli bir nokta var; 1 Nisan 2004  yılında hizmete açılan Gmail 10 yaşına girmişti.

Gmail’in SHareable sELFIE kelimlerinde türettiği Shelfie şakasında kişiselleştirilebilir arka plan özelliğine gönderme yaparken önemli bir noktaya dikkat çekiyor.

Devamını Oku

Gmail görsel odağında yeni tanıtım reklamlarını deniyor

gmail-logo-iconGelen e-postada sekmeli tasarıma geçerek şirketlerden gelen e-postaları Tanıtımlar sekmesinde toplayan Gmail‘den yeni adım geldi. Tanıtımlar bölümü için görsel odakta yeniliği denediğini paylaşan Gmail, e-postaya yeni bir soluk getirmesiyle birlikte reklam veren şirketlerin hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracak görünüyor.

Sekmeli tasarımla kullanıcılarına ulaşma oranı azalan şirketler görsel odakta yeni tasarımla bu oranı artıramayacak ama reklam vermesi durumunda etkileşim yakalaması içerik zenginliği açısında bakıldığında daha yakın. Sekmeli tasarımla Gmail’in ne kadar reklam geliri elde ettiğine dair şu ana kadar açıklanmış bir bilgi olmadığını da paylaşmakta yarar var.

Devamını Oku

Google+ kullanımını arttırmak için Gmail de devreye sokuldu

google-plus-mailYouTube’da yorum yapmak için Google+ üyeliğini zorunlu hale getiren Google, bu yönde tepkiler aldıysa da sosyal ağının aktif kullanıcı sayısını artırmayı başarmıştı. Google+’ı öne çıkarmak ve arama motoru optimizasyonunda önemli faydalar gösteren Google’ın sosyal ağın kullanılırlığını artırmak için devreye soktuğu son koz ise Gmail.

Google bugün yaptığı duyuruda Gmail’de e-posta gönderirken, kullanıcının adresi kayıtlı olmasa bile, eğer Google+’da bağlantısı varsa e-posta atabilme özelliğini tanıttı. Google+’ın aktif kullanıldığı internet dünyasında önemi bir adım olarak nitelendirilebileceğini söylememize karşın, bu adımın Google+’ın kullanımını artırmak için atılmış olması da tepki çekebilir.

Devamını Oku

Şirket e-postalarınızın gereksiz kutusuna düşmemesi için Google’dan uyarı

gmail-spamKullanıcıların e-posta konusunda sevmediklerini sıralamasını istesek ilk sırada gelen konu gereksiz e-postalar olacaktır. Gereksiz e-posta gönderenler içerik ve yaratıcılık konusunda kendilerini aşmış olsa da Gmail’e göre önemsiz e-postalar kategorisinden hemen dışarı çıkamıyor.

Google’ın bloğundan paylaştığı bilgiye göre Gmail’de gelen e-postaların yüzde 90′dan fazlasını normal e-postalar oluştururken sadece yüzde 8.6′sını gereksiz e-postalar oluşturmuş. Google internet güvenliği araştırmacıları Elie Bursztein ve Vijay Eranti’nin kaleme aldığı yazıda yaklaşık 4 milyon alan adı iki farklı kategoride değerlendirilerek gereksiz e-postaların azaltıldığı belirtiliyor.

Yazıya bir diğer açıdan baktığımızda kullanıcılarına e-posta gönderen web sitelerinin Gmail’de gereksiz e-postaya düşmemesi için uyması gereken protokolleri uymasının önemi vurgulanmış.

Devamını Oku

Gmail yeni tasarımı ile yeni kullanıcı giriş sayfasını test ediyor

gmail-tek-loginGmail kullanıcının giriş sayfasında sadece üye giriş panelinin olduğu yeni tasarımını test ediyor. Yenilenen Gmail’in giriş sayfasını tasarımı görsellerden arındırılarak sadece kullanıcının e-posta adresi ve şifresini gireceği arayüze kavuşturulmuş.

Kullanıcılar daha önce Gmail hesabına sağa dayalı üye giriş paneli ile giriş yaparken sol bölümde Gmail ile ilgili görsel ve bilgi görüyorlardı. Daha önce Gmail’in sürekli artan e-posta alanın tanıtımı için kullanılan alan son olarak Gmail’in mobil uygulamalarının tanıtımı için kullanılıyordu.

Devamını Oku

Gmail yine çöktü [Güncellendi]

gmail-coktuSon haftalarda birden çok sefer teknik sorunlar yaşayan Gmail yine çöktü. Yaklaşık 20 dk önce çöken servise sadece bir kısım kullanıcı ulaşabiliyor. Twitter’da da yavaş yavaş tweetlerin arttığı sorunu dile getirenlere baktığımızda genelde bu bölgeden olduklarını görebiliyoruz.

Tabii bu durum Twitter’ın aramasının bölgesel yanıt vermesiyle de ilgili olabilir ama şu anda “Gmail down” aramasında benim gördüğüm tweetlerin sahipleri Türkiye, Bulgaristan ve Rusya’da yaşıyor.

Downrightnow‘ın da biraz önce doğruladığı sorun hakkında henüz Gmail’in resmi Twitter hesabından bir açıklama gelmedi. 

Devamını Oku

Yenilenen Gmail e-posta kalabalığını dağıtmaya çalışacak

gmail googleGoogle, e-posta deneyimini ilerletmeye devam ediyor. Artık Gmail’de sınıflandırılmış e-postalar farklı bir görünümde sunulacak ve bu yeni deneyim Android ve iOS uygulamalarına da yansıtılacak.

Google’ın üzerinde çalıştığı bu yenilikle gruplanmış e-postalar, yan sütunlarda değil ana ekranda sekmeler altında topluyor. Bu sayede Gmail posta kutunuz tarayıcı deneyimine benzer bir görünüm kazanıyor. E-postalar sürükle-bırak şeklinde bir kategoriden diğerine taşınabiliyor.

Yıldızla işaretlediğiniz e-postalar öncelikli e-posta grubuna taşınıyor. Önemli postaları gözden kaçırmamanız amaçlanıyor. E-posta yoğunluğu daha düzenli bir şekle sokuluyor.

Devamını Oku

Google farklı servislerde sunduğu 15 GB’lık ücretsiz alanı birleştirdi

Google Google’ın yıl içerisindeki en önemli etkinliği olan Google I/O yarın yani 15 Mayıs’ta başlıyor ve firmanın farklı servisleri ile ilgili pek çok önemli duyurusunu bu etkinlikte yapması bekleniyor. Fakat etkinlikten çok kısa bir süre önce Google’dan bulut depolama konusunda sürpriz bir açıklama geldi.

Bugüne kadar Google’ın popüler bulut servisleri kendilerine ayrılmış bağımsız alanlara sahipti. Fakat Google yaptığı bir açıklama ile bu servislerde kullanılan alanların artık ayrı ayrı değil, bir arada hesaplanacağını duyurdu.

Bu açıklamaya göre Gmail, Google+ ve Google Drive artık size tahsis edilmiş toplamda 15 GB’ı bulan ücretsiz ve paylaşımlı web alanını ortak kullanacaklar…

Devamını Oku

Google 1 Nisan’da boş durmadı: Mavi Gmail, Google Hazine haritaları, YouTube kapanıyor ve diğerleri

Google 1 NisanGoogle yıl boyunca sıkı çalışıyor, ürün sayısını artıyor ve önemli geliştirmeler yapıyor. Ama her yıl 1 Nisan geldiğinde sanki tüm bu ürünleri sadece daha fazla sayıda 1 Nisan şakası yapabilmek için geliştirmiş gibi bir hava oluşuyor :) Bu yıl da farklı olmadı ve Google hemen hemen tüm ürünleri için ayrı ayrı 1 Nisan şakaları hazırladı.

Google’ın tüm ürünlerini kullanmıyorsanız aralarından gözden kaçırmış olabilecekleriniz olabilir. Biz de sizler için yakalayabildiklerimiz arasından en ilgi çekici olanları bir araya getirmeye çıktık. Bunlar dışında sizin gördüğünüz Google şakaları varsa onları da yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Devamını Oku

Gmail hızlı e-posta oluşturma arayüzünü tüm kullanıcılara açtı

gmail-logo-iconGeçen sene Ekim ayında Gmail ekibi tarafından ilk kez duyurulan yeni e-posta oluşturma özelliğine sahip Gmail sürümü, dün itibariyle tüm kullanıcılara açıldı. Daha hızlı bir kullanım arayüzü sunan yeni Gmail‘de özellikle aynı anda çoklu e-posta gönderimi yapmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak cinsten.

Gmail’in yeni tasarımında öne çıkan özelliklerin başında aynı anda çoklu e-posta oluşturma bulunuyor. E-posta yaz düğmesine basıldığında sayfadan bağımsız bir yeni pencere açılıyor. Bu pencereyi, sol üst kısmında işaret simgesine basarak Gmail sayfasının altında bekletmek mümkün. Böylece birden fazla e-posta yollama işlemi açılan pencerelerle gerçekleştirilebiliyor.

Devamını Oku


©2006-2014 Webrazzi
22 queries. 2,417 seconds. v2