Google I/O’nun yıldızı bir Spotify alternatifi olabilir

Google Google’ın merakla beklenen I/O geliştirici etkinliği bugün başlıyor. Herkes bu etkinlikte Google’ın birden fazla önemli duyuru yapacağını tahmin ediyor ama birden fazla kaynak I/O’da öne çıkacak duyurunun Google’ın kendi ücretli müzik servisi olacağı konusunda birleşiyor.

Google tabi ki etkinlik öncesinde ortaya çıkan bu iddialara henüz yanıt vermedi fakat söylentilere göre firma kendi müzik servisi için çoktan Universal Music Group ve Sony Music Entertainment ile özel bir anlaşmaya gitmiş bile. Warner Music Group ise Google’ın daha önceden anlaşmış olduğu zaten biliniyordu.

Google’ın Spotify benzeri bir ücretli müzik servisini açacak olması sanıyorum ki kimse için sürpriz olmayacaktır, bu uzun zamandır beklenen bir hamleydi. Peki bu hale Google, rakipleri ve müzik endüstrisi için ne anlama geliyor?

Devamını Oku

Google Müzik servisinin geleceği tehlike altında mı?

Google, dijital müzik tarafında bir süredir yoluna sessiz sedasız yoluna devam ediyor. Şirket Apple’ın önüne direksiyon kırarak büyük bir beklentiye girmişti ancak Google Müzik‘in istenen başarıyı yakalayamadığına ilişkin haberler şimdilerde kendine bazı kanıtlar bulmuş gibi.

Android’in başındaki isim Andy Rubin’in 2010′a dair kazanç açıklamalarını yaptığı sunumda Google Müzik’e detaylara yer veriliyor ve Google Müzik hakkında yeniden düşünmemizi sağlıyor.

Devamını Oku

Facebook sohbet üzerinde arkadaşlarla müzik dinleme dönemi başlıyor

Facebook Oku, İzle, Dinle olarak tanımladığı kavramın içini doldurmaya devam ediyor. Sayısal müzik sektörü için önem arzeden bu yenilik, Facebook kullanıcılarının arkadaşlarıyla bir arada müzik dinlemesini mümkün kılıyor.

Facebook’un resmi blogundan yapılan açıklamaya göre, kullanıcıların Facebook Sohbet üzerinden ortak müzik dinleyebileceğini ifade ediyor. Bir kaç hafta içinde tamamen aktif olacak yenilikle ikiden fazla kişi de bir arada müzik dinleyebiliyor.

Devamını Oku

Google Müzik Yeni Müzik Mağazası ile Beta’dan Çıktı ve Google+’a Bağlandı

Google Music

Google Müzik yenilendi ve test (beta) sürümünden çıktı. Artık ABD’deki tüm kullanıcılar Google’ın müzik servisini ve yeni müzik mağazası uygulamasını kullanabilecek.

Google, Music Beta‘yı ilk olarak Mayıs ayında I/O etkinliğinde duyurmuştu ve ardından Magnifier adında yeni bir müzik sitesinin açılışını yapmıştı.

Dün New York’ta yapılan bir toplantıyla da son yenilikler hakkında basını bilgilendirdi ve bugün Beta kullanıcılarına bir e-posta gönderdi. E-postada Google Müzik servisinin ücretsiz olarak hizmet vermeye devam edeceği ve kullanıcıların 20.000 şarkı saklama kapasitesi olduğu hatırlatılıyor. (Aşağıda Google Müzik’in web arayüzünü görüyorsunuz.)

Devamını Oku

Youtube Konser Bileti ve Daha Fazlasını Satmaya Hazırlanıyor

Youtube.comKısa süre önce video düzenleme tarafında bir dizi yenilik açıklayan ve Adwords ile desteklenen Youtube, önemli bir adıma imza atıyor. Merch Store adı verilen online mağaza, YouTube’dan konser biletleri, ünlülere ait dijital ve fiziksel ürünler satın alınmasını sağlayacak.

Artık ayda 800 milyon kişinin ziyaret ettiği Youtube, online bilet tarafında SongKick ile anlaşarak kendi tabiriyle ‘bilet gişesi’ oluyor. Henüz açıklanan yenilik bilet satışının ötesinde deneyimler de sunacak, Topspin ile kullanıcı etkileşimini arttırmaya çalışacak ve dijital müzik satışında iTunes ve Amazon ile çalışacak.

Google, Merch Store’u müzik alanındaki iş ortaklarına önümüzdeki haftalarda kullanıcılara sunmayı planlıyor. Üstelik sadece ABD’de değil tüm dünyada yeni bir dönem başlatacak ama Google’ın dijital müzik satışında iTunes’a bağımlı olması, gelen olumlu haberlere rağmen Google Music‘in halen hazır olmadığını gösteriyor. (Tabii bir de Facebook Müzik var..)

Devamını Oku

Facebook Müzik Eylül Ayında Bir Sürprizle Karşımıza Çıkabilir

Facebook MusicFacebook’un dijital müzik sektörüne damga vuracağı konuşmaları yeniden alevlendi. Gelen duyumlar Facebook’un yeni müzik servisini F8 Geliştirici Konferansı‘nda duyuracağını söylüyor. Duyumlardan daha fazlası ya da eksik bir şeyler olabilir.

Facebook’un geleneksel geliştirici konferansı F8′de müzik servisini duyuracağı bugün CNBC ve Mashable‘da konu edildi. Son olarak bir Facebook sözcüsünün F8′de yeni bir tanıtımın olmayacağı söylemi aktarılmış olsa da, 22 Eylül’de Facebook’un Spotify, Rdio ve MOG işbirlikleri ile beklenen adımı atacağı düşünülüyor.

Facebook’un fırsat işinden çıkması ve Spotify’ın ABD’ye giriş yapması Facebook’un bu alanda adım atmasını kolaylaştırabilir ancak Mashable’dan Ben Parr bu konuda bazı paylaşımlarda bulunuyor.

Devamını Oku

Facebook Müzik F8′de Apple’ın Karşısına Çıkarsa?

Facebook MüzikFacebook’un henüz el atmadığı iki büyük alandan biri müzik, diğeri ise e-ticaret. Aslında fırsat dünyası ile e-ticarete adım attı ancak bunu genel e-ticaret bağlamında şimdilik göz ardı ediyorum. Facebook Müzik için ise geri sayım başladı.

Yıl sonunda 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen sosyal ağ devinin online müzik piyasasını yakından ilgilendiren planları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Hali hazırda Facebook.com/Music üzerinden kullanıcılarının müzik zevkine dair bilgi toplayan Facebook, Om Malik‘in aktardığına göre, kısaca F8 olarak adlandırılan Facebook Geliştiriciler Konferansı’nda direksiyonu Apple’a doğru kırmaya hazırlanıyor.

Facebook’un Spotify ile yakın ilişkide olduğu konuşulurken ciddi bir ortaklığın tohumları yeşermeye başlamıştı. Bulut tabanlı bir müzik servisi için hazırlıklarını sürdüren Facebook, el attığı işte rakip tanımıyor ve muhtemelen Spotify’i satın alarak Google Müzik ile arasındaki rekabeti de başlamadan bitirecek.

Devamını Oku

Google Müzik Servisini Duyurdu!

Google bugün San Francisco’da başlayan ve halen sürmekte olan Google I/O organizasyonunda beklenen açıklamayı yaptı ve Google Music servisini an itibariyle duyurdu.

Daha önce Google’ın bir müzik servisi üzerinde çalıştığı duyumları sektörde kulaktan kulağa dolaşıyor ve konuyla ilgili çeşitli haberler yapılıyordu.

Kullanıcıların müzik arşivlerini servise upload ettikten sonra herhangi bir yerden, bilgisayardan ya da cihazdan dinleyebilmelerine olanak sağlayan Google Music için bir Android uygulaması da beta sürümle birlikte piyasaya sunuldu.

Devamını Oku

Google Müzik’te Sona Yaklaşılıyor

Google MüzikGeçtiğimiz ay Google’ın iTunes’a rakip olabilecek bir müzik servisi üzerinde çalıştığı gündeme gelmişti. Google halen resmi bir açıklama yapmadı ama gelen haberler Google Müzik ile tanışmak için çok fazla beklemeyeceğimizi gösteriyor.

Google’ın nasıl bir model sunacağını düşünülürken, CNET Google’ın bu servisi kendi içinde denemeye başladığını paylaştı. Cnet, 4 büyük müzik yapım şirketinin servisin 2010 sonunda yayında olmasını beklediğini aktarıyor. Google’ın planınında ise servisi bu ay başında yayına almak varmış. Bu ihtimaller gerçekleşmedi ama Larry Page‘in 4 Nisan’da göreve başlaması servisin duyurulması için bir fırsat olarak bekleniyor.

Devamını Oku

Google iTunes’a Rakip mi Oluyor?

Google - iTunesMotorola’dan Sanjay Jha, Honeycomb (Android 3.0) temelli Motorola Xoom’u tanıtırken Google’ın müzik servisinden bahsetti. Billboard adlı müzik dergisi de Google’ın yeni bir müzik servisi üzerinde çalıştığını bir anlamda doğruladı.

Guardian‘ın aktardığı bu bilgilere göre iTunes’u dişli bir rakip bekliyor ve Google ile Apple arasında belki de tarihin en büyük rekabetinin kapısı aralanıyor.

Bir arama motoru olarak müzik aramalarına 2009 yılında el atan Google henüz bu işi ticarileştirmiş değil. Ancak neler yapabileceği konusunda çok yüksek bir hayal gücüne de ihtiyaç yok. Elindeki güç ve kuracağı ilişkiler düşünüldüğünde de Google’ın Apple’a layık bir rakip olacağı yadsınamaz.

Devamını Oku


©2006-2014 Webrazzi
22 queries. 2,718 seconds. v2