Rocket Internet’ten taksi çağırma uygulaması Easy Taxi’ye 15 milyon dolar yatırım

easy-taxi-logoSizlerle dün akşam saatlerinde BiTaksi‘nin yatırım haberini paylaşmıştık. Aslanoba Capital‘in yüzde 20 hisse karşılığında 2 milyon dolar yatırım yaptığı BiTaksi, mobil (iOS ve Android) cihazlar ve web üzerinden bulunduğunuz noktaya taksi çağırmanıza olanak sağlıyor. Uygulamanın gelir modeli ise taksicilerden komisyon almak.

Küresel olarak oldukça büyük ve parlak bir pazar olan taksi çağırma alanında, ülkemizin en büyük oyuncusu olan BiTaksi’nin yatırım haberinden çok değil birkaç saat sonra Rocket Internet‘in Easy Taxi‘ye 15 milyon dolar yatırım yaptığı duyuruldu.

Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da, 2011 yılında kurulan Easy Taxi, şu an 10′un üzerinde ülkede hizmet veriyor. Şirketin aktif olduğu ülkeler ağırlıklı olarak Güney Amerika’da (Arjantin, Meksika, Kolombiya, Peru…) bulunuyor.

Devamını Oku

Rocket Internet’in Amazon klonu Lazada’ya 100 milyon dolar yatırım geldi

lazada amazon guney dogu asyaSamwer Kardeşler’in çatı şirketi Rocket Internet‘in önemli e-ticaret girişimlerinden Lazada.com, Güney Doğu Asya bölgesindeki geleceği için önemli bir yatırım aldı.

Endonezya, Malezya, Filipinler, Tayland ve Vietnam gibi Güney Doğu Asya ülkelerine hizmet veren Lazada, 100 milyon dolarlık bir yatırım daha alarak toplam yatırımını 236 milyon dolara yükseltti. Yeni turun yatırımcıları Holtzbrinck Ventures, Kinnevik Investment AB, Summit Partners, Tengelmann Group ve Verlinvest oldu.

Devamını Oku

GlossyBox, 2 milyonuncu güzellik paketini kargoladı

GlossyBoxPaket ve paket aboneliği modeline dayanan e-ticaret sitelerinin popülerliğine sıkça şahit olduk son zamanlarda. Bu model aslında hem tüketiciler, hem de e-ticaret siteleri için sağlıklı ve berrak bir çalışma modeli. Tüketici, neyle karşılaşacağını bilirken, e-ticaret sitesi de tedarik konusunda çok daha kendinden emin adımlar ve risksiz adımlar atabiliyor.

Haberimize konuk girişim aslında BirchBox‘ın bir klonu. Güzellik paketinin pazar lideri olan Berlin merkezli GlossyBox, şu sıralar 2 milyonuncu güzellik paketini kargoladı. Pek bilinmese de, Türkiye pazarından çekilen Rocket Internet’in inkübatörlüğünde olan bu girişimin bir Türkiye geçmişi de bulunuyor.

Devamını Oku

Rocket Internet Türkiye çalışanları şu anda ne yapıyor?

Türkiye internet sektöründe 2012 yılında yaşanan en önemli haberlerin arasında Rocket Internet’in Türkiye operasyonlarını kapatması mutlaka yer alır.

Sektöre hızlı bir şekilde girerek, agresif büyümeyle 7 farklı e-ticaret sitesi kuran Rocket Internet Türkiye, deyim yerindeyse sektördeki dengeleri değiştirmişti. Şirketin yaklaşık 500 kişilik istihdam yaratarak, çalışanlarına ödediği maaşlarla çıtayı yükselttiğini söyleyebiliriz.

Tabi tüm bunlar geride kaldı. Türkiye pazarına hızlı giren Rocket Internet, bir o kadar hızlı ülkeyi terk etme kararı aldı. Gerideyse 500 çalışan kaldı.

Peki eski Rocket Internet Türkiye çalışanlarına ne oldu? Bu sorunun yanıtını bulmak için LinkedIn üzerinden küçük bir araştırma gerçekleştirdik ve çalışanların peşine düştük.

Devamını Oku

Pera Bulvarı WestWing Türkiye’yi bünyesine kattı

Rocket İnternet’in Türkiye pazarından çıkması bir çok noktada farklı açılardan değerlendirilebilirdi. Bunlardan biri de Rocket’ın elindeki girişimleri satarak pazarı terketmesiydi. Perabulvari.com, WestWing.com.tr‘yi bünyesine katarak bu ihtimali gerçeğe dönüştürdü.

Daha önce sizlerle paylaştığımız Pera Bulvarı, ev dekorasyonu ve gurme kategorisiyle farklı bir e-ticaret girişimi. Bünyesine kattığı Westwing Home&Living ise ev ve dekorasyon konusunda 20 ülkede hizmet veren Rocket İnternet’in geleneksel ‘klon’larından bir tanesiydi. (Bkz: westwing.de)

Devamını Oku

Rocket Internet Türkiye’den sonra Çin’den de mi çekiliyor?

Rocket Internet’in çok hızlı girdiği Türkiye pazarından sürpriz ve ani bir kararla çıkması son dönemin en çok tartışılan konularından biri oldu. Fakat bu ani çıkış kararı Rocket Internet için daha büyük bir planın ilk adımı olabilir. Çünkü TNW’in “güvenilir bir kaynaktan” aldığını söylediği bilgiye göre “klonların efendisi” olarak da bilinen Rocket Internet şimdi de Çin’den çıkmaya hazırlanıyor.

Habere göre Rocket Internet şu anda Çin konusunda henüz son kararını vermiş değil. İlk etapta operasyonları sürdürmek ve genişletmek için yatırım arayışına başlayan firma eğer aradığı yatırımı bulamazsa Çin’deki operasyonlarını da kapatabilir.

Rocket Internet’in Türkiye’dekinden daha ufak ekiple yürütülen Çin operasyonlarında 60 kişi görev alıyor ve çıkış kararı alırsa bu ekibin de işten çıkartılması söz konusu olabilir…

Devamını Oku

Rocket Internet neden Türkiye’den çıktı?

Konuk yazarımız Nurettin ÖzdoğanDivas Pırlanta Yönetici Ortağıdır.

Dün haberi duydugumda ilk iş olarak Rocket İnternet‘te yönetici olarak calişan eski bir arkadasima sms attım, doğru mu diye. Cevap olarak “Evet herseyi kapattık bugün” dedi.

Bir girişimci perspektifinden Rocket’i cok yakından takip ettim, sadece Türkiye’deki girişimlerini değil basta Almanya olmak üzere Ortadoğu, Güney Asya, Afrika ve Latin Amerika’dakileri bile ezbere bilirim.

Herşeyden önce Rocket’in Türkiye piyasasından çıkmış olması sektörümüz için kayıp. Zira birçok yabancı yatırımcı bu olayı referans alıp Türk internet sektörüne kuşku ile bakacak. Daha da önemlisi 400 kişilik istihdam, tedarikçileri, yarattığı vergi vs. Bu listeyi uzatabiliriz.

Devamını Oku

Rocket Internet Türkiye operasyonunu kapatıyor! [Son Dakika]

Birkaç gündür duyumlarını alıyorduk ama elimizde kesin bilgi olmadığı için paylaşamıyorduk. Bugün itibariyle şirket içinden birçok kişiden doğruladığımız kadarıyla Rocket Internet artık Türkiye operasyonunu kapatıyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz birçok Rocket Internet çalışanı bugün şirket içinden belli gruplara söz konusu operasyon durdurma ve Türkiye’den çıkma kararıyla ilgili bilgi verildiğini doğruladı. Bu sebeple paylaştığımız bilginin kesin olduğunu söyleyebilirim.

Rocket Internet‘in sahip olduğu Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin de kısa süre içinde sırayla kapatılacağını yine bu süreçte öğrendik. Bu süre içinde sadece satış yapacak ancak alım yapmayacak olan e-ticaret siteleri önümüzdeki hafta ve aylarda yayınlarına da son verecekler.

Devamını Oku

Rocket İnternet yeni web sitesi ile girişimlerini vitrine koydu

Klonların efendisi Samwer kardeşlerin klon fabrikası Rocket Internet web sitesini yenilemiş ve dünya çapındaki tüm girişimlerini tek bir noktadan takip etmemizi sağlamış.

Mayıs ayında Rocket Internet’in Türkiye operasyonuna yönelik bir dosya paylaşmıştık. Bu dosyada şirketin Türkiye’de sahip olduğu e-ticaret şirketlerini listelemiştik. Açıkcası Rocket Internet’in web sitesini yenilemesi ile birlikte artık bu tür listelemeleri bizim yapmamıza gerek kalmadığı için mutluyuz. :)

Şaka bir yana hali hazırda şirketin resmi web sitesinde gördüğümüz kadarıyla eleseri.com, evimister.com, sporena.com, westwing.com.tr ve zidaya.com Rocket Internet’in Türkiye’deki e-ticaret varlıkları. Daha önce yaptığımız listelerde yer alan ama kısa süre önce operasyonuna son verildiğini duyduğumuz Bamarang.com.tr ve zaten operasyonunun sonlandırıldığını sözünü ettiğim listemizde de paylaştığımız Glossybox.com.tr resmi web sitesinde yer almıyor.

Devamını Oku

Klonların efendisi Rocket Internet’in Türkiye operasyonlarına bakış [Dosya]

Rocket Internet denildiğinde ilk önce Samwer kardeşler ve klonladıkları sitelerden yaptıkları başarılı çıkışları akla geliyor. 2011 yılının ikinci yarısında Türkiye pazarına giren Rocket Internet, agresif büyüme stratejisiyle yol aldı ve almaya devam ediyor.

Türkiye’de ofis açarak çok sayıda çalışanı bünyesine katan şirketin e-ticaret alanında yedi farklı girişimi bulunuyor. Aldığımız duyumlara göre Rocket Internet Türkiye şimdiden 400 çalışana ulaşmış. Rocket Internet’in şu ana kadar gerçekleştirdiği girişimlerde nasıl bir performans sergilediği hakkında bir dosya haber hazırladık.

Devamını Oku


©2006-2014 Webrazzi
19 queries. 2,205 seconds. v2