Pazar yerlerindeki satıcılar için reklam platformu: Boostable

boostable-logoÜlkemizde internet girişimciliği sektörünün yakından tanıdığı isimlerden birisi olan Selçuk Atlı, bugün itibarıyla yeni girişimini duyurdu: Boostable.

Boostable kısaca; Airbnb ya da Etsy gibi pazar yerlerinde ürün/hizmet satan kişilere, online reklamcılık çözümleri sunuyor. SocialWire‘ın kurucu ortağı Selçuk Atlı ve Alex Chang tarafından kurulan şirket için kurucu ortaklar 2013′ün Aralık ayında çalışmaya başlamış. Bugüne kadar SVAngel ve 500 Startups gibi isimlerden 500 bin doların üzerinde yatırım alan Boostable, aynı zamanda bir Y Combinator girişimi.

Henüz yayın hayatına başlamamış olan Boostable’da; şu an için boostable.com üzerinden e-mail adresinizi bırakarak, ismini vermiş olduğunuz pazar yeri platform tarafından desteklenmeye başladığında haberdar olabilirsiniz.

Devamını Oku

Serkan Ünsal’ın ikinci kitabı Silikon Vadisi ve Girişimcilik yayınlandı

Serkan unsal girisimcilik kitabi silikon vadisi bkmDakick.com‘un kurucusu Serkan Ünsal girişimcilik alanındaki birikimlerini paylaşmaya devam ediyor. İlk kitabı Dijital Girişimcilik Rehberi ile internet girişimcilerine temel bilgiler sunan Ünsal, yeni kitabı Silikon Vadisi ve Girişimcilik ile dijital girişimcilik ekosistemimize yeni bir perspektiften bakılmasını sağlıyor.

Aynı zamanda Webrazzi yazarlarından olan Serkan Ünsal, Bankalararası Kart Merkezi‘nin desteğiyle çıkarılan bu kitap için 10 günlük bir Silikon Vadisi ziyareti yapmış. Bazıları Türkiye’de olan 8′i yabancı olmak üzere 25 girişimci ve yatırımcıyla görüşmüş ve Slikon Vadisi’nde işlerin nasıl yürüdüğünü güzel bir şekilde analiz etmiş.

Kitapta Twitter, Zynga, Facebook ve Google gibi Silikon Vadisi’nin en üst seviye şirketlerinin çalışanlarının yanısıra Gyft.com ve Crocodoc.com gibi son dönemde adı öne çıkan girişimlerin kurucuları ile yapılan görüşmelerden notlar var.

Devamını Oku

Programlama konusunda online eğitimler sunan platformlar

online-programlama-egitimleriSizlerle en son Code School isimli online eğitim platformunun Google ile ortaklığa giderek sunduğu Chrome DevTools eğitiminden bahsetmiştik. Bu yazıda ise programlama konusunda online eğitim alabileceğiniz platformları derlemeye çalışacağız.

Kod okuryazarlığı gün geçtikçe önemini arttıran bir kavram. Özellikle yurtdışında bu konuda çok sayıda projeye, hatta zaman zaman devletin işe el atışına rastlamak mümkün. Dolayısıyla son yılların gözde girişimlerinden bir kısmı da bu alanda yer alıyor. Günümüzün aldığı yatırımlar ve yakaladığı rakamlar ile en çok dikkat çeken oyuncuları ise Codeacademy ve Treehouse gibi duruyor.

Devamını Oku

Online eğitim platformu Lynda.com 103 milyon dolar yatırım aldı

lynda-com-logoSıfır yatırım ile 2011’de 70, 2012’de ise 100 milyon dolar gelir elde eden Lynda.com, bugün gelen haberle ilk yatırımını aldığını duyurdu.

Lynda.com’dan kısaca bahsetmek gerekirse; kendi sloganı “You can learn it” olan, üzerinde ağırlıklı olarak yazılım ve internetle ilgili eğitimleri barındıran bir online eğitim platformu.

California merkezli şirket, 1995 yılında evli bir çift olan Bruce Heavin ve Lynda Weinman tarafından kurulmuş. Pazara çok erken girmenin avantajını fazlasıyla yaşayan Lynda.com, 2 milyonun üzerinde ücret ödeyen kullanıcıya sahip. Aynı zamanda Pixar, Sony ve Disney gibi kurumsal iş birlikleri de yapan şirket, ayrıca üniversiteler ve devlet kurumları için de farklı çalışma şekillerini bünyesinde bulunduruyor.

Devamını Oku

iOS ve Android platformlarını mobil geliştiricilerle konuştuk

mobil-uygulamalar-yazilimDaha önce mobile adım atmak isteyen yazılım geliştiricilere başvuru kaynağı olabilecek bir yazıya Webrazzi’de yer vermiştik. Benzer şekilde Android ve iOS platformlarını kullanıcı deneyimi açısından da kıyaslamış, iOS’un belirli üstünlüklerine değinmiştik.

Bugün ise alanında uzman 5 tane mobil geliştiriciye mobil yazılım tecrübelerini, diğer geliştiricilere tavsiyelerini sorduk; kullanılabilirlik açısından iOS ve Android platformlarını karşılaştırmalarını istedik. Bu uzun ve geliştiriciler için faydalı olacağına inandığımız yazıda konuklarımız ise Facebook’dan Sarp Centel, sizlere daha önce tanıttığımız Press‘den Jordan ve Jay, bir eBay şirketi olan StubHub’dan Selim Bebek ve Udemy’den Burak Oğuz.

Şimdi yavaş yavaş mobil geliştiricilerin verdiği yanıtlara geçelim, not almak için online/offline araçlarınızı hazırlayın, keyifli okumalar. :)

Devamını Oku

Udemy iPad uygulaması çevrimdışı eğitim özelliği ile geldi

Topluluk temelli bir online eğitim platformu olan ABD’deki yerli girişimimiz (bkz: Eren Bali) Udemy.com, Türkiye’ye yavaş yavaş adım atmaya başlarken mobil tarafta da yükselişe geçiyor. Udemy’nin iPad uygulaması çevrimdışı eğitim özelli ile App Store’da.

Çevrimiçi eğitimlerin öneminin arttığı bir dönemde ABD pazarında başarıyı yakalayan Udemy, iPad uygulaması ile kullanıcılarına daha esnek ve rahat bir şekilde eğitimlerden faydalanma imkanı sunuyor. Kısa süre önce web sitesini yenileyen girişimin iPad uygulaması bu yenilenmeyi mobile taşıyor.

Udemy iPad uygulamasında yeni eğitimler keşfetmek (uzmanlar tarafından açılan 5000 civarında kurs var), farklı formatlardaki kursları görüntüleyebilmek ve diğer kullanıcılarla iletişime geçmek uygulamanın özelliklerinden bazıları.

Devamını Oku

Eskişehirli Ogretiyor.com eğitim videoları kategorisinde yer alan yeni bir girişim

Ücretli video eğitim portalları uzun zamandan beri internet camiasında yerini alan bir kategori. Bu sitelerin kendileri bir girişim olduğu gibi videolar üzerinden gelir sağlamak isteyenlere de girişim kapısı oluyor. Durum böyle olunca ücretli video paylaşım siteleri başarı öykülerinin yer almasını sağlayabilen bir portal haline dönüşüyor.

Yurt dışında birçok ücretli eğitim videoları yayınlayan site bulunuyor. Türkiye’de de bu sitelerin arttığını söyleyerek, Ogretiyor.com‘u paylaşalım.

Mayıs ayında açılan Ogretiyor.com, Eskişehir merkezli Fikir Dükkanı‘nın projelerinden biri. Yukarıda da anlattığımız gibi ücretli eğitim videoları yayınlayan bir site olan Ogretiyor.com, aktif ders ekleme çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Site yetkilileri Ogretiyor.com’a yüklenen dersleri özenle inceleyip, belirli kriterlerden geçiriyor. Bu kriterlerden geçemeyen derslerse yayınlanmıyor.

Devamını Oku

1.5 saatte Instagram tarzı bir iPhone uygulaması nasıl geliştirilir? [indirim kuponu]

Instagram’ın popüler bir uygulama haline gelmesiyle beraber geliştiriciler başta olmak üzere hemen hemen her sosyal ağ meraklısı fotoğraf uygulamalarının yakından takipçisi oldu. Hatta Instagram benzeri uygulamaları geliştirmek için kurslar bile açılmaya başlandı.

Kullanıcıların online dersler açtığı platformlardan biri olan Udemy‘de yer alan bir yerli ders, geliştiricilere 1 buçuk saatte Instagram benzeri bir iPhone uygulamasının nasıl yapıldığını gösteriyor.

Devamını Oku


©2006-2014 Webrazzi
22 queries. 3,078 seconds. v2