Dijital dünyada markaların 1 Nisan şakaları

April-1Sosyal medya kanallarına uygulanan erişim engellemeleriyle Türkiye’de 1 Nisan gününe özel içerik üreten markalar sınırlı sayıda kalırken, yurt dışında markaların paylaşımları geniş yankı buldu. Hatta 1 Nisan şakası içeriklerini gerçek sanıp yazanlara bile rastlamak mümkün.

1 Nisan’a özel yapılan paylaşımlarda teknoloji şirketlerinin ağırlığı hissederken yurt dışında özellikle Google neredeyse her ürününe özel içerik üretti. Türkiye’den Yandex’in navigasyon uygulaması Yandex.Navi’ye Dürt özelliğini eklediğini paylaşarak 1 Nisan’a özel içerik üreten az sayıda markalar arasında yerini aldı.

Devamını Oku

Yerel Seçim Sonuçlarını takip edebileceğiniz portaller

yerel-seçimler-2014-kapak

30 Mart Mahalli İdareler Seçimi ya da bilinen adıyla Yerel Seçimler’e az bir süre kaldı. Seçim gününe doğru geri sayım sürerken, seçimin internetteki yüzü de son şeklini alıyor. Seçim günü, sandıklar açılmaya başladığı andan itibaren, muhtemelen en az iki ekrana birden bakıyor olacağız. TV’deki sunucu “Açılan sandık sayısı…” diye başlayan cümlesini kurarken, PC’mizden ya da akıllı telefonumuzdan seçim sayfalarını ve bilimum sosyal medyayı geziyor olacağız :)

Biraz işimizi kolaylaştırmak için, bir de elbette “nasıl olmuş acaba?” merakımızdan, seçimler öncesinde, internette gözümüze çarpan yerel seçim sayfalarını incelemeye koyulduk. Analizimize daha önce Google Yerel Seçimler 2014 incelememizle kısa bir giriş yapmıştık. Bir devam filmi niteliğindeki seçim sayfaları incelememizin seçim gününe kadar süreceğini de belirtelim. Ve işte, sayfa sayfa Yerel Seçim incelemesinin ilk sonuçları…

Devamını Oku

Yandex, mobil lokasyon tespitinde enerji tasarrufu sağlayan KitLocate’i satın aldı

Screen Shot 2014-03-18 at 12.04.46 PMYandex, mobil lokasyonun tükettiği enerjiyi azaltmaya yönelik teknolojiler geliştiren KitLocate‘i satın aldı. Bir süredir farklı iş alanlarına yayılarak büyüyen Yandex, bu kez aradığını İsrail’de küçük bir mobil lokasyon servisinde buldu. Miktarı henüz açıklanmayan anlaşmanın değerinin birkaç milyon euro olduğu tahmin ediliyor.

Yandex’in kurumsal websitesinde paylaştığı basın bülteninde Yandex’un uzun süredir İsrail’in Silikon Vadisi’ni (Silicon Wadi) takipte olduğu söyleniyor. Şirket, bu arayışının sonucunda, mobil cihazlardaki lokasyon bazlı uygulamaların tükketiği enerjiyi azaltamaya odaklanan KitLocate’te karar kılmış. Satın alma sonunda KitLocate’in sekiz kişilik ekibi de Yandex’in mobil arama ekibi bünyesine katılacak, ancak TelAviv’de ‘Yandex ofisi’ tabelası altında çalışmaya devam edecekler.

Devamını Oku

Dijital İşler’de bu hafta Yandex, Turkish Cargo ve Turkcell Superonline var

dijital-isler-bolum-41_6960882-74490_640x360

Dijital İşler‘de bu hafta 3 kampanyaya yer veriyoruz. İlk kampanyamız Yandex’in başarılı yerelleştirme çalışmalarından birisi Kadın Gücü. İkinci kampanya Türk Hava Yolları’nın alt markası olan Turkish Cargo’nun zamana karşı yarışı anlattığı kampanyası.

Haftanın son dijital işiyse Turkcell Superonline’dan geliyor; YouTube’da kendi sayfasını açan marka Hayrettin’le yavaş internet üzerine bir çalışma yapmıştı. Pharos Digital’in hazırladığı kampanyanın sahne arkası görüntüleriyle Dijital İşler bu hafta son buluyor.

Devamını Oku

Dijital İşler’de konuğumuz “Ben ne bileyim Yandex miyim?” kampanyasıyla Yandex

dijital-isler-bolum-41_6960882-74490_640x360Dijital İşler‘de bu hafta ki konuğumuz Yandex’ti. “Ben ne bileyim Yandex miyim?” sloganıyla dikkat çeken kampanyayı Kaan Akın ve Çiçek Demirci ile konuştuk.

Konuklarımız, reklamlarında geleneksel kanala ağırlık verilmesinin sebebiyle birlikte dijitalde yapılan çalışmalarla ilgili soruları cevaplarken dikkat çeken nokta “Ben ne bileyim Yandex miyim?” kampanyasına sosyal medyadaki yansımasıydı. 

Devamını Oku

Google ve Yandex’ten önemli iş birliği

google-yandex-logoDaha önce yaptığı  iş birlikteliğiyle Facebook verisine daha fazla ulaşım hakkı alan ve arama sonuçlarında ilgili bilgileri gösterebileceğini paylaştığımız Yandex şimdi de Google ile yaptığı anlaşmayı duyurdu.

Yandex yaptığı anlaşmayla DoubleClick’in envanterine dahil olarak reklam alanlarının satışını yapabileceği gibi kendi reklamlarını da DoubleClick üzerinden pazarlayabilecek.

Dijital reklam pazarının son zamanlarda çift haneli büyümesinde en önemli etkenlerden biri olan RTB’nin odağında gerçekleşen anlaşma aslında bir yönden kullanıcıların internette gezinmelerinde ülke sınırlarının olmadığının bir göstergesi.

Devamını Oku

Avrupa’da büyümeye devam eden Yandex, Berlin ofisini açtı!

yandex_eng_logo-240Yandex, kısa süre önce basın sayfalarında paylaştığı bültenle Berlin ofisini açtığını duyurdu. Dünya çapındaki on altıncı, Avrupa’da ise üçüncü ofisi olan Berlin’de Yandex ağırlıklı olarak araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütecek.

İsviçre Lucerne‘deki ofisi gibi satış ve pazarlama çalışmalarıyla uğraşmayacak olan Berlin ofisinin ilk işinin Yandex Haritalar servisini küresel hale getirmek olduğu paylaşılmış.

Ağırlıklı olarak yazılım ve tasarımcılardan oluşan toplam 130 kişinin çalışacağı bir alana sahip olan Yandex’in Berlin ofisi için açılmış iş ilanlarını buradan inceleyebilirsiniz. 

Devamını Oku

Yandex Türkiye, Bitcoin’i kur hesaplarına ekledi

yandex-bitcoin-tlYandex özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun ilgi görmeye başlayan Bitcoin‘in kur değerini Türk lirası cinsinden yayınlamaya başladı.

Her ne kadar Bitcoin’in 2013 yılındaki popülaritesinin yeni yılda sürdürülebilir olup olmayacağı konusunda şüpheler olsa da, Yandex’in adımı Bitcoin’i merak edenler için kullanışlı bir araç konumunda.

Bitcoin’in Türk lirası karşılığını öğrenmek isteyen okuyucularımız, Yandex sorgulama ekranına “Bir BTC kaç TL?” yazarak kurun anlık değerini öğrenebilirler.

Devamını Oku

Haftanın Özeti’nde Yandex-Facebook işbirliği ve Nest satın alması ilk sırada

Haftanin-Ozeti-BiTaksiHaftanın Özeti’nin bu bölümü Webrazzi duyurularıyla başlıyor, Google’ın tüm dünya basınında manşete çıkan Nest satın alımıyla sürüyor. Yandex paydasındaki iki haberimizi, Boston Consulting’in tüketici raporu, yeni Twitter tasarımı ve Apple’ın müşterilerine para iadesi konuları izlemekte. Çekimde bahsetmedim ama bildirmekte fayda var. Pazar günü Münih’te başlayacak olan prestijli DLD konferansını bu yıl da medya sponsoru olarak izleyecek ve sizlere aktaracağız. Bizden ayrılmayın.

Programın diğer bölümlerini izlemek ve hafızanızı tazelemek istersenizi sizi buraya alalım., WebrazziTV’nin tüm programlarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Facebook ve Yandex’ten önemli iş birliği

yandex-facebookTürkiye odağında yaptığı işlerin haricinde Yandex, bugün önemli bir iş birlikteliğini paylaştı. Yandex, Facebook‘la yaptığı iş birliği ile Facebook verisine daha fazla ulaşım hakkıyla arama sonuçlarında ilgili bilgileri detaylı gösterebilecek.

Daha fazla bilgiye ulaşım hakkıyla Yandex, arama sonuçlarında artık Facebook kullanıcının son paylaşımlarının da aralarında bulunduğu geniş bir seçenek sunacak. Google’ın Google+ paylaşımlarını ve profillerini aramalarda öncelikli göstermesine karşılık bu adım önemli bir birliktelik olarak değerlendirilebilir.

Facebook ve Yandex’in bu yakınlaşması gelecek adına farklı birliktelikler olur mu sorusunu akıllara getirse de geçen yıl yaşanılan Wonder’a erişimin Facebook tarafından engellenmesiyle ikilinin arası iyi bir seviyede değildi.

Devamını Oku


©2006-2014 Webrazzi
21 queries. 2,270 seconds. v2